۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد ساعت 12:15 PM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 3423 کد مطلب: 3876  
در دفاع از نوشته مهرنوش موسوی ...!

"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز
آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکرات کردستان ایران،در صفحه فیسبوک خود،خاطره ای را منتشر کرد که واکنش های مختلف و زیادی را از جانب تمام شاخه های کومله بدنبال داشت.
۱۳۹۶ جمعه ۱۵ دي ساعت 19:52

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکرات کردستان ایران،در صفحه فیسبوک خود،خاطره ای را منتشر کرد که واکنش های مختلف و زیادی را از جانب تمام شاخه های کومله بدنبال داشت.

گرچه این نوشته مربوط به دهه 60 است،اما کماکان می توان روی آن تمرکز کرد و نکاتی را هر چند کوتاه،متذکر شد،نکاتی که برای آن دسته از کسانی که روزهایی از زندگی شان را در کومله گذرانده اند،شاید تا حدودی یادآور خاطرات تلخ و شیرینی باشد...

تا آنجایی که کومله،همیشه مدعی دفاع از حقوق زنان بوده و خود را نماینده واقعی رهایی جنبش زنان در کردستان و ایران معرفی می کند!!!!بد نیست،از زبان ما هم که دورانی از جوانی خودمان را در این گروه گذرانده ایم نکاتی را برای آن دسته از کمونیست هایی که هیج نوع اعتقادی به مسئله زنان ندارند و تنها این نام را با خود یدک می کشند،توضیح دهیم و آنها را از خواب کمونیستی بیدار کنیم و به آنها بگوییم که از بی خبران کشکک صلوات...!

ما در این نوشته سعی بر آن داریم که کلا جایگاه زنان در کومله را در دهه 70 و 80 مورد بررسی قرار دهیم و روحیات کمونیست هایی چون "رئوف پرستار،محمدامین حسامی و یحیی دواندری" که امروز ناجوانمردانه از کمونیستها دفاع می کند "،فرهاد شعبانی،مظفر پاک سرشت،کریم قلاگاه(احمدی)،احمد بیتوش(صالحی)،جاویدان و تعدادی دیگر از کمونیست های دو آتشه ای که در این دوره،پیشمرگ و یا کادر و کمیته مرکزی بودند،را مورد بحث و بررسی قرار دهیم ...

دهه 70 شمسی که در واقع،در بین کومله ای ها بعنوان دهه بازسازی کومله بعداز انشعاب کمونیزم کارگری نامیده می شود،را باید دهه سرکوب زنان در درون کومله نامید .

دهه ای که با سرکوب های زیاد،سالهای قبل از خود آغاز شد و افرادی چون "مهرنوش موسوی" را قربانی سیاست های مردسالارانه ی خود کرد .

مردانی که به قول خودشان مسئولین نظامی بودند و باید زنانی رادر صفوف خود سازماندهی می کردند...

دهه 70 ،از لحاظ ایدئولوژی،سیاسی و استراتژیک بسیار با دوره قلب از خود فرق دارد .

در دوره شصت اگر نیروهای کومله اعم از زن و مرد دارای تجربیات سیاسی و ایدئولوژی و از زندانیان و از فعالان سیاسی و با سابقه دوره ساواک بودند،در این دوره نیروهای کومله فارغ از همه این فاکتورها بوده و دارای کمترین انگیزه های سیاسی و ایدئولوژی بودند.

نیروهای کومله هم که با انشعاب منصور حکمت همراهی نکردند و در اردوگاه کومله ماندگار شدند و در دوره بازسازی کومله ای جدید شرکت داشتند،همه و همه تقریبا از لحاظ نظامی توانایی داشته و متاسفانه هیچ کدام از چهره های ماندگار این دوره سیاسی نبوده و در هیچ شرایطی نمی توان از آنها به عنوان یک کادر حرفه ای و یا سیاسی حساب کرد .

این دوره که در واقع از پاییز سال 1371 آغاز می شود دوره رکود کومله به حساب می آید .

دوره ای که هیچ خبری از کادر پروری نیست و فضای کاملا غیر سیاسی و محفلی تمام گروه را تحت شعاع خود قرار داده است .

افرادی که تا دیروز در کومله،مسئولین تیم و یا مقرهای دو و یا چند نفره بودند،اکنون یا در سطح رهبری بودند و یا در سطح مسئولین ارگان ..

اتفاقی ناخوشایند که عملا کومله را به سمت نابودی سوق می داد...

در این دوره می توان از افرادی چون رئوف پرستار به عنوان مسئول حفاظت اردوگاه ،عثمان خلیلی مسئول گردان، عیسی پایبندی مسئول آموزشگاه،محمد قادری مسئول نمایندگی سلیمانیه یاد کرد .

در این دوره همگی این دوستان برای چندین دوره در بین تشکیلات کومله،شناخته شده بودند .

همگی این دوستان چندین توبیخ و تذکر کتبی در پرونده هایشان به خاطر برخورد با زنان را در پرونده خود دارند!!

هیج کدام از زنان و یا دختران داوطلبی که در آموزشگاه پیشمرگی کومله بودند،شاید برخورد زن ستیزانه ی افرادی چون "طاهر پارسانیان و عیسی پایبندی کاک هلمت "را به یاد نبرده باشد .

هر دوتای این دوستان دارای پاسپورت اروپایی بودند و همین امر باعث شده بود که هر روز با سرنوشت دختری بازی کنند و دختری را به بازی بگیرند.

و اما زنان در مقابل کتک خوردن از دست شوهران شان در اردوگاه سکوت اختیار کرده و در واقع آزار جسم و روح خود را در ازای حفظ کردن اعتبار سیاسی مردان تقبل می کردند.

نمونه ها در این مورد بسیار زیاد هستند .

آزار و عذاب این دسته از زنان درون کومله،به مراتب شدیدتر از درد و آزار زنانی بود که در جامعه ای متعارف تبعیض و اهانت نسبت به زبان از لحاظ قانونی و فرهنگی کاملا مشروعیت دارد،چرا که تناقض حرف و عمل در خصوص برابری زن و مرد فشارها را به مراتب دردناک تر کرده و می کند.

تناقضی بین معترض بودن و سکوت در مقابل خشونت و ادعای معتقد بودن به برابری و عملکردی مخالف داشتن بر وجود زنان سنگینی می کرد.

برخوردهای اخلاقی،بدگمانی و تعصبات عقب افتاده همراه با سکوت کردن این شرایط را صد چندان دشوارتر کرده بود.

خودکشی دختران جوان و سقط جنین هر روزه در پشت دیوارهای شهر سلیمانیه که خارج از ازدواج حامله شده بودند،در پرونده سیاه دیدگاه ها و فرهنگ مردسالاری درون کومله،به عنوان یک گروهی که مدعی حمایت و پشتیبانی از زنان است،هیچگاه فراموش نخواهند شد.

زنان در این دوره هیچگاه به ارگانهای رهبری راه نیافتند و در هیج ارگانی از کومله نقش کلیدی بازی نکردند!!

زنان و دختران در این دوره،تنها نقش همسران اول و دوم مردان درون کومله را ایفا می کردند و هر بار هم اگر از چنین مواردی سر باز می زدند بدون شک تهدید به اخراج می شدند .

نمونه های بارز زنان و دختران این دوره هنوز هم در قید حیات هستند و اکثرا در کشورهای اروپایی بسر می برند که آنها نیز از طرف پاسپورت دارها به اروپا رفتند و بعد از گرفتن اقامت،از همسران شان جدا شده و راه دیگری را برای زندگی کردن انتخاب کردند.

در حاشیه قرار داشتن زنان و خواسته ها و مطالبات شان و در واقع جنس درجه دوم بودن آنها در درون کومله به فاصله سالهای زیادی بیانگر تولید و باز تولید افکار مردسالارانه و زنده نگه داشتن ستم جنسیتی در میان کومله،به فاصله چهار دهه می باشد.

پدیده زن ستیزی در بین کومله ای ها،تنها مختص به سالهای دهه شصت محدود نمی شود و نخواهد شد،بلکه این دوره،زنان قربانیان اصلی سیستم مرد سالاری از نوع "عثمان خلیلی،رئوف پرستار،کریم قلاگاه(احمدی)،غلام محمدی،نوید مهر آور،رضا کعبی،حسن رحمان پناه و شخص ابراهیم علیزاده و دهها کادر دیگری هستند که در قسمت های دیگر به آن خواهیم پرداخت...

این داستان ادامه دارد ....

www.akamnews.com

telegram.me/akamnews                   آکام نیوز را در کانال خبری تلگرام نیز دنبال کنیلیلا : چیه کوردا به ضررتونه زورتون میاد واقعا که متاسفم برای هم چین .... وه نام دفاع عه ژن وه شعار آزادی و برابری ژن وه پیا تمام ژنَل پیشمرگه داف وژون که ن وه بعد عکس ای ژنله میلین فضا مجازی که مثلا ای ژنله کورده اقره شجاعن متاسفم ارا یه که فقط میتیت ...کاریه ... قایم که یت
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها