۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد ساعت 7:12 PM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 3033 کد مطلب: 1520  

سحری خوان و« هلابیژ» واژه ای ناآشنا برای امروزی های کردستان

آکام نیوز
آکام نیوز: سحری خوان کردستانی گفت: سحری خوانی و«هلا گفتن» در کردستان رسمی قدیمی است که در ماه های رمضان وقت فرارسیدن سحری را هشدار می داد که امروزه به دست فراموشی سپرده شده است و حتی نسل جوان کردستان این واژه ها برایشان نا آشناست.
۱۳۹۲ سه شنبه ۱ مرداد ساعت 05:06

           

آکام نیوز: سحری خوان کردستانی گفت: سحری خوانی و«هلا گفتن» در کردستان رسمی قدیمی است که در ماه های رمضان وقت فرارسیدن سحری را هشدار می داد که امروزه به دست فراموشی سپرده شده است و حتی نسل جوان کردستان این واژه ها برایشان نا آشناست.


به گزارش خبرنگار افتخاری
آکام نیوز، درقدیم مرسوم بود فردی با کوبیدن بر طبلی مخصوص وقت فرارسیدن سحری كه در زبان كردی «پارشیو» گفته می‌شود را هشدار می داد و یک نفر هم همراه با فرد طبل نواز با گفتن«هلا» و«هه ستن پارشیوه» مردم را بیدار می کردند.در زبان کُردی به این افراد « هلابیژ» می گفتند که معادل سحرخوان است.


امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش وسایل ارتباط جمعی حتی در روستاهای کردستان نیز کسی دیگر « هلابیژ» نیست و رسوم قدیمی مردمان این دیار تقریبا به دست فراموشی سپرده شده است.

با گذشت چند روز از ماه رمضان سراغ یکی از این افراد « هلابیژ» رفتیم تا بیش تر از رسوم قدیم ماه رمضان برای خوانندگان آکام نیوز بگوید.


به روستای علی آباد کلاترزان رفتیم.روستایی در 30 کیلومتری سنندج با تقریبا 250 خانوار و تقریبا محروم از هرگونه امکانات رفاهی.


از جاده اصلی سنندج – مریوان با دیدن تابلوی«به روستای علی آباد خوش آمدید» وارد جاده ای خاکی با دست اندازهای پی درپی شدیم و تقریبا پس از طی 3 کیلومتر مسافت وارد روستای علی آباد شدیم.

کنار جاده منظره ای بسیار بکر داشت،مردان و زنان را می دیدم که به طور سنتی مشغول چیدن گندم بودند، دیم های خالی از گندم و مزارعی که هنوز گندم، رنگ طلایی به آن بخشیده بود با ترکیبی از تابش آفتاب، منظره ای بکر و بدیع خلق کرده بود.

روستایی با ترکیبی از بافت بسیار قدیمی و بافت جدید، ترکیبی از کاه گل و نمای سنگ گرانیت و سیمان سفید که در نوع خود زیبا و قابل توجه بود.

مردمانی بی تکلف که همگی لباس کُردی بر تن داشتند و چین خوردگی پیشانی کهنسالانش نشانی از ناملایمتی ها و سختی های روزگار بود و شاید هم گرانی و فشارهای سنگین اقتصادی.
10 تا 15 پسر حدوداً از 8 تا 14 سال با ورود ما به روستا و توقف در جلو مسجد با ما هم صحبت می شوند.همگی شلوار کُردی پوشیده اند و دیدن این که همه در این روستا لباس محلی برتن می کنند برایم جالب و بکر است.

سراغ سحری خوانان روستا را می گیریم که مردی میانسال کاک حسین محمدی را به ما معرفی می کند هرچند نوجوانانی که دور وبرما بودند اصلا نمی دانستند که « هلابیژ» چه کسی است و این نشان می داد که تقریبا این رسم در روستاها هم به دست فراموشی سپرده شده است.

به منزل کاک حسین می رویم.مردی تقریبا 65 ساله که از رفتن ما خوشحال می شود و می گوید که بعد از 30 سال طبل نوازی و سحری خوانی این برای اولین بار است که کسی سراغ وی رفته و از تجربه هایش پرسیده است.

کاک حسین محمدی می گوید:مرحوم پدرم نیز سحری خوان بود و نزدیک به 40 سال طبل نوازی و سحری خوانی کرده بود. از زمانی که من نوجوان بودم پدرم کار را به من سپرد و من هم نزدیک به 30 سال این کار را ادامه دادم.

وی در ادامه با خنده می گوید:خوب شد که تلفن و ساعت های کوکی به کمک من آمدند و گرنه توان دنداشتم هرشب کل روستا را که وسیع هم هست بگردم و تک تک خانواده ها را بیدار کنم.

این سحری خوان می گوید: الان نیز طبلی را که با آن مردم روستا را بیدار می کردم و از پدرم به من رسیده است را نگهداری کرده ام و همواره با دیدنش خاطره هایی از جنس سادگی و فقر برایم زنده می شود.یاد ایامی می افتم که یک نفر هرشب توپز(مشعل) به دست همراه من بود چون داخل روستا بسیار تاریک بود و برق وجود نداشت.

وی می گوید: در ماه رمضان دقیقا 1 تا 2 ساعت قبل از اذان صبح بیدار می شدم و این کار شاید برایم نوعی عادت شده بود و در طول این 30 سال یک شب هم نبود که خواب بمانم.

کاک حسین می گوید: بارها در زمان محمد رضاشاه پهلوی «امنیه ها» می گفتند که حق ندارم سحری بخوانم چون مزاحم خواب آن ها می شدم و اوایل انقلاب که روستای ما ناامن بود نیز بارها به من گفته شد که این کار را انجام ندهم هرچند بعضی اوقات به حدی روستا ناامن بود که جرات نداشتیم شب داخل روستا رفت و آمد کنیم.

وی می گوید: در قدیم در علی آباد رایج بود که یک ساعت قبل از افطار روزه داران با بقچه هایی پر از خرما و کولیره، برساق ،نان تاوه ای به مسجد می رفتند و در مسجد مراسم افطاری را برگزار می کردند اما امروزه این رسم تقریبا به دست فراموشی سپرده شده است و کم تر کسی برای مراسم افطاری به مسجد می رود.کاک حسین می گوید: امروزه علاوه بر ساعت های زنگ دار و تماس تلفنی همسایه ها خادم مسجد که در کُردی به وی "مجیور" می گویند با خواندن یک شعر عرفانی مومنان را بیدار می کند که به آن "سه لا" می گویند و می ترسم این رسم هم مثل سحری خوانی فراموش شود.کاوه امجدی : جای خجالت داره مطلب رو برمی دارید الکی می نویسید خبرنگار افتخاری.این گزارش برتر سال شدرسالت خبری و وجدان کاری تون کو
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها