۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد ساعت 12:37 PM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 9430 کد مطلب: 2710  

مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛

دیارونادیار
آکام نیوز:متأسفانه عصر روز یکشنبه یکی از کارکنان هتل تارا مهاباد با نام فریناز خسروی متولد 1368 لیسانس کامپیوتر اهل مهاباد، طی حادثه ای نا مشخص از طبقه چهارم هتل اترک مهاباد به پایین سقوط و منجر به مرگ وی می شود.
۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت ساعت 14:03

آکام نیوز:متأسفانه عصر روز یکشنبه یکی از کارکنان هتل تارا مهاباد با نام فریناز خسروی متولد 1368 لیسانس کامپیوتر اهل مهاباد، طی حادثه ای نا مشخص از طبقه چهارم هتل اترک مهاباد  به پایین سقوط و منجر به مرگ وی می شود.

آنچه که در رسانه ها و سایت ها و مصاحبه های مقامات محلی و رسمی در پی این حادثه منتشر شده حاکی از آن است که گویا فردی با هویت«س.م.ه» اهل ارومیه کارمند شرکت تلاشگران اندیشه تهران که در همان روز به هتل اترک مهاباد مراجعه و سعی داشته طی بررسی روند ارتقاء هتل را تأیید نماید گویا پیش از حادثه با فریناز در یک اطاق بوده اند.

ماجرا از آن قرار است که کارکنان هتل با مشاهده هم اطاق شدن فریناز و فرد مزبور موارد را به مادر فریناز اطلاع رسانی و مادر او هم بلافاصله به موبایل فریناز زنگ زده و ضمن ابراز تأسف اعلام می دارد که خودش را به هتل خواهد رساند. فریناز برای گریز از رسوایی اخلاقی و آبروریزی که خواسته یا ناخواسته گریبانگیرش شده بود سعی می کند به سرعت از اطاق فرد مزبور خارج شود که با صف دیگر همکاران و کارمندان هتل در خارج از اطاق مواجه می شود. با این وصف برای خروج از پنجره اقدام می کند که طی حادثه ای ناگوار به پایین سقوط و این فاجعه اتفاق می افتد.

اما چند نکته:

1- پر واضح است که به هر دلیل فریناز برای گریز از آبرو ریزی و رسوایی اخلاقی که به هر دلیل خواسته یا نا خواسته گریبانگیرش شده بود دست به این خروج غیرعقلایی از پنجره زده و منجر به بروز این حادثه ناخواسته شده است.

2- متهم ردیف اول این حادثه س.م.ه وابسته به شرکت خصوصی مرتبط با گردشگری و هتلداری است که حضور فریناز در اطاق او به هر دلیل هیچ توجیهی نداشته است.

3- متهم ردیف دوم این حادثه همکاران فریناز هستند که به جای کمک به وی، لاپوشانی قضیه، حفظ آبروی فریناز وطرح موضوع مستقیم با خودش، سریع به مادرش زنگ زده اند تا هم آبروی او را نزد خانواده اش ببرند و هم زمینه این اقدام عجولانه و تأسف آمیز را در اثر استیصال فریناز در آن لحظه فراهم آورند. تأکید دین مبین اسلام همواره حفظ آبروی انسانها در هر شرایطی بوده است که همکاران فریناز این اندک وظیفه انسانی که می توانستند در آن صحنه انجام دهند را رعایت نکردند و هم خانواده ای را داغدار کردند و هم آبروی فردی را بی جهت ریختند.

4- مقصر سوم احزاب و گروه هایی هستند که حاضرند همه کس و همه چیز را فدای تبلیغ اندک و زودگذر گروه به فنا رفته و رو به زوال رفته خودشان نمایند. فریناز برای حفظ آبرویش رو به این اقدام نسنجیده و مخاطره آمیز- خروج از پنجره – آورد. نمی دانست کومله و دمکرات و پژاک بلافاصله بعد از این حادثه در رسانه های خود قضیه را جهانی می کنند تا آنچه که فریناز دغدغه اش را داشت به وقوع بپیوندد. کاری به این نداریم که این احزاب به دور از انصاف و انسانیت همه چیز را زیر پاگذاشته و برخی از آنها- نظیر عبداله مهتدی- طوری وانمود کرده اند که گویا تمامی مسئولین جمهوری اسلامی از مأمورین گرفته تا رئیس هتل و... قصد تجاوز به این دختر بیگناه را داشته اند و فریناز برای حفظ آبرویش از پنجره فرار و خودکشی می نماید. این داستان سرایی های آنها ادامه داشته و دارد. اما مسأله آبروی یک دختر است که حتی پس از مرگش نیز حفظ نشد و باعث و بانی آن همین احزاب به عبارت ما لاشخور بودند. گروه هایی که راضی هستند جان، مال و آبروی تک تک کوردها را هزینه کنند تا تبلیغی برای خودشان و تداوم چپاولشان و بدبختی پیشمرگه ها باشد. واقعا این لاشخوری ارزش آن را ندارد.

5- واقعا قلب هر انسانی از این واقعه به درد می آید و برخی مردم مهاباد نیز از این قضیه مستثنی نبوده و برای پیگیری حق و حقوق فریناز و شناسایی متهمین احتمالی راهی خیابان و تجمع مقابل هتل شدند. مقصر نیز دستگاه های ذی ربط و رسانه های محلی بودند که در موقع لازم شفاف برای مردم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی نکردند. هر چند شاید دغدغه آبروی خانواده این دختر را داشتند.

6- بازنده اصلی این حادثه نیز متأسفانه خود کوردها بودند. مهاباد تازه داشت به لحاظ اقتصادی رونق می گرفت. قرار بود هتل 4 ستاره 8 میلیاردی داشته باشد. هتلی که در آتش سوخت قرار بود آخر ماه میهمان یک اجلاس بین المللی باشد. فضای نا امنی که بار دیگر کومله و دمکرات و پژاک از مهاباد در رسانه های خودشان ترسیم کرده اند باعث می شود دیگر هیچ سرمایه داری تا مدتها به فکر سرمایه گذاری در این منطقه به لحاظ تجاری نباشد. و گروه هایی که چیزی جر بدبختی و دستاوردی جز عقب ماندگی و ایجاد فضای امنیتی برای مردم کردستان ایران طی این سالها نداشته اند بار دیگر به این وظیفه خود به خوبی عمل کرده و مانع رشد و توسعه کردستان ایران شدند. آن هم به بهای اینکه چند روزی خوراک تبلیغی رسانه ای داشته باشند و احزاب به کما فرورفته خود را کمی امید بخشند. حتی به بهانه بردن آبروی فریناز و بر سر زبان انداختن این دختر.

...................................................................................................................

مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛

آکام نیوز:به داخه وه ئیواره ی روژی یه ک شه ممه ی رابردوو یه کی له کارمه ندانی هوتیل تارا له شاری مه هاباد به ناوی فه ریناز خوسره وانی له دایکبووی سالی ۱۳۶۸ هه تاوی و موهه ندیسی کومپیوته ر و خه لکی مه هاباد،به هوی رووداویکی نادیار له نوهه می چوواره می بینای هوتیل تارای مه هاباد ده که ویته خواره وه و گیانی له ده ست ده دا.

ئه وه یکه له راگه یاندن و مالپه ر و دیمانه کانی به رپرسانی خوجیی و فه رمی له دووای ئه م رووداوه بلاو کرایه وه باسییان له وه ده کرد که گوایا که سیک به ناوی (س.م.ه) خه لکی شاری ورمی و کارمه ندی کومپانیای  "تیکوشه رانی ئه ندیشه ی تاران " که له روژی رووداوه که سه ردانی هوتیل تارای کردبوو و مه به ستی ئه وه بوو له دوای پشکنین و سه ردانی به شه کانی ئه م هوتیله وهه روه ها چونیه تی خزمه تگوزاری بو بردنه سه ره وه ی ئه ستیره کانی ئه م شوینه ئه رکه کانی خوی راپه رینی،وادیاره پیش له رووداوه که،له گه ل فه ریناز پیکه وه له یه کی له ژووره کانی هوتیله که دا بوون.

ماجه راکه وه ها بوو که کارمه ندانی هوتیل تارا کاتی ئاگاداری ئه وه ده بنه وه که فه ریناز و که سی ناوبراو پیکه وه ده رونه ژوریکه وه،دایکی فه ریناز له ریگه ی پیوه ندی ته له فوون له م بابه ته ئاگادار ده که نه وه و دایکی فه رینازیش ده ست به جی پیوه ندی به موبایلی فه رینازه وه ده کات و ویرای ئه وه یکه ئیهانه ی ده کات و لی عاجز ده بی،پی راده گه یه نی که هه ر ئیستا به خیرای سه ردانی هوتیل ده کات.

فه ریناز بو خو ده رباز کردن له و بی ئابرووی و ریسوایی ئه خلاقیه ی که به هه ر جوری دامین گیری ببو هه ول ده دات به خیرای له ژوره که ی ئه و که سه برواته ده ره وه به لام کاتی ئاگاداری ئه وه ده بی که خاوه ن هوتیله که و کارمه نده کانی تر پییان زانیوه و چاوه ری ده که ن فه ریناز له ژوری ئه و که سه بیته ده ره وه،ناچار ده بی بگه ریته وه بو ژووره که و بو خو ده رباز کردن هه ول ده دات له په نجه ره ی ژووره که هه ل بیت به لام به هوی رووداویکی ناخوشه وه له نوهه می چوواره می بینای هوتیل تارا ده که ویته خواره وه و گیانی له ده ست ده دات.

به لام چه ند بابه ت لیره دا هه یه:

۱-زور روون و ئاشکرایه که له به رهه رهوکاری بووبی فه ریناز بو خو ده رباز کردن له حه یا چوون و ریسوایی ئه خلاقی ئیستا به هه ر شیوه یه ک به‌رۆکی گرتبووبی،هه ولی داوه به شیوه یه کی سه یر و سه مه ر و نه خوازراو له و ژووره خوی ده رباز بکات و توشی ئه م رووداوه نه خوازراوه بیت.

۲-تاوانباری سه ره کی ئه م رووداوه س.م.ه کارمه ندی سه ر به یه کی له کومپانیاکانی که رتی تایبه ت به بواری گه شت و گوزار و کاروباری هوتیل و میوانخانه کانه و سه ردانی کردن و ئاماده بوونی فه ریناز له ژووره که ی ئه م که سه و هاتووچوی فه ریناز بو لای ئه م که سه بو هه ر مه به ستی بوبی هیچ پاساوی هه ل ناگری.

۳-تاوانبارانی پله دووی ئه م رووداوه،هاوکاره کانی فه رینازن که له جیاتی ئه وه یکه یارمه تی بده ن و به شیوه یه ک بابه ته که سه رپوش بکه ن و به جوی کوتایی پی بینن و هه روه ها بو پاراستنی حه یا و ئابرووی فه ریناز ده کرا ئه م بابه ته راسته وخو له گه ل خوی باس بکه ن و قسه ی له سه ر بکه ن و چاره سه ری گونجاوی بو بدوزنه وه،خیرا پیوه ندییان کردووه به بنه ماله ی ئه م کچه و به م هه نگاوه هه م ئابرووی فه ریناز لای بنه ماله که ی چوو و هه م بوونه هوی ئه وه یکه به م جوره هه لسوکه وته هه له و نه زان کاریه وه سه ره تای کرده وه به په له و و بریاره جی داخ و مه ترسیداره که ی فه ریناز که له و کاته دا به هوی ئه وه یکه ده شله ژی و په شیمانی رووی تیده کات،پیکده هینن و ده وریکی زور کاریگه رییان ده بی له سه ر بریاره که ی فه ریناز تاکوو به و شیوه یه هه ولی خو ده رباز بوون بدات.

ئایینی پیروزی ئیسلام هه موو کات و له هه ر بارو دوخیکدا تیشک ده خاته سه ر پاراستنی ئابروو و حه یای ئینسانه کان به لام هاوکاره کانی فه ریناز ئه م ئه رکه مرویی و ئه خلاقیه ییان به جی نه هینا و ده کرا له و کاته دا زور به به رپرسیاریه تی و ژیرانه هه لسوکه وتییان بکردبا و ئه رکی ئینسانی خویان به جی بهینابا و هه م نه ده بوونه هوی ئه وه یکه بنه ماله یه ک خه مبار بیت و هه م به خورایی و به ئاسانی که رامه ت و ئابرووی که سیک به رن.

۴-گونه‌کار و تاوانباری سێهه‌م  ئه و حیزب و لایه نانه ن که ئاماده ن هه موو که س و هه موو شتی بکه ن به قوربانی ته بلیغات و به رژه وه ندیه تایبه ته کانی تاقمه ریسوا و له ناو چووه کانی خویان.

فه ریناز بو پاراستنی ئابرووی خوی ده ستی دایه ئه و کرده وه مه ترسیداره و هه ولی دا له ریگه ی په نجه ره ی ژووری هوتیله که وه خوی ده رباز بکات تاوه کوو که س پی نه زانی.به لام بی ئاگا له وه یکه کومه له و دیموکرات و پژاک ده ست به جی و به خیرایی ئه م رووداوه نه خوازراوه له مالپه ر و راگه یاندنه کانی خویان به چری باس ده که ن و به پیچه وانه ی راستیه کانه وه ئه و شته ی که فه ریناز مه به ستی بوو روو نه دات و به جوری بیشاریته وه روو بدات.

سه ره رای ئه وه یکه ئه م تاقم و پارتانه به دوور له هه موو به ها مرویی و ئه خلاقیه کان هه موو شتیکیان ژیر پی ناوه و ژماره یه ک له وانه وه کوو،عه بدوللای موهته دی مه به ستییان ئه وه یه و هه ول ده ده ن وا ده ری خه ن که گوایا هه موو به رپرسانی کوماری ئیسلامی ئیران له پولیسه کانه وه بگره تا وه کوو خاوه نی هوتیل تارا و هتد... مه به ستییان ئه وه بووه ده ستدریژی بکه نه سه ر ئه م کچه بی تاوان و بی ده سه لاته و فه رینازیش بو ئه وه یکه به رگری له خوی بکات و ئاماده نه بووه خوی بخاته به ر ده ستی ئه م که سانه خوی له په نجه ره ی یه کی له ژووره کانه وه خستوته خواره وه و خوی کوشتووه.

ئه م تومه ت لیدان و چیروک ساز کردن و قسه و قسه لوکه ی ئه وانه دریژه ی هه بووه و هه یه.

به لام ئه مه بابه تی و مه وزووعی ئابروی کچیکی گه نجه که ته نانه ت له دووای مه رگی ئه م که سه پاریزراو نه بوو و هوکاری سه ره کی ئه م ئابروو چوونه ئه م حیزبه ئاژاوه گیر و لاشخۆرانه بوون. ئه م گرووپ و تاقمانه ئاماده ن گیان و مال و ئابرووی یه ک به یه کی خه لکی کوردستان بکه نه قوربانی به رژه وه ندیه کانی خویان و ریکلامی پیوه بکه ن و به م جوره دریژه به تالان کردن و گه نده لیه کانی خویان بده ن و چاره‌ره‌شی و داماوی پیشمه رگه کانیش وه کوو خوی بمینیته وه. به راستی ئه م لاشخۆریه شایانی ئه وه نیه و ئه وه ناهینی.

۵-به راستی دلی هه ر تاک و هه ر مروڤی له ئاست ئه م رووداوه دیته جوش و ژماره یه ک له خه لکی مه هابادیش له مه بی به ش نین و به م رووداوه دلته زینه زور خه مبار بوون و هه روه ها بو به دواداچوون و وه رگرتنی مافی فه ریناز و دوزینه وه ی تاوانبارانی ئه م رووداوه،رژانه سه ر شه قام و له به رده م هوتیل تارا گردبوونه وه ییان پیکهینا.

دام و ده زگا پیوه ندیداره کان و مالپه ر و راگه یاندنه خومالیه کانیش تا راده یه ک له م باره وه که مته رخه مییان نواند و له کاتی پیویست دا و ده رباره ی ئه م رووداوه که روژانه هاوشیوه ی ئه مه له شوینه جیاجیاکانی جیهان روو ده دات،زانیاری و ئاگادارییان له راگه یاندنه کانه وه بو خه لک بلاو نه کرده وه،هه رچه نده له وانه یه لایه نی ئابروو و که سایه تی و بنه ماله ی ئه م کچه گه نجه ییان له به ر چاو گرتبی.

۶-دوراوی سه ره کی ئه م رووداوه به داخه وه خودی خه لکی کوردستان بوون.مه هاباد تازه خه ریک بوو له بواری ئابووریه وه گه شه ی ده کرد. بریار وابوو هوتیلی ۴ ئه ستیره ی ۸ میلیاردی هه بی. ئه و هوتیله ی که له نیو ئاگردا سووتاو و که ل و په له کانی به تالان برا و هه روه ها بریار وابوو کوتایی ئه م مانگه میوانداری کوربه ندیکی گه وره ی نیوده وله تی بکات.

ره وش و که شیکی نائه من و ناله بار که جاریکی تر کومه له و دیموکرات و پژاک له خه لک و شاری مه هاباد،له که نال و راگه یاندنه کانی خویانه وه درووست ییان کرد ده بیته هوی ئه وه یکه چیتر هیچ وه به رهینه ر و سه رمایه گوزاری تاکوو ماوه یه کی زور بیر له وه به رهینان و سه رمایه گوزاری له م ناوچه یه نه کاته وه. و ئه م تاقم و پارتانه ی که شتی جگه له به دبه ختی و چاره ره شی وهیچ جوره ده ستکه وتی جگه له دوواکه وتویی و هینانه گوری که شی ئه منیه تی بو خه لکی کوردستانی ئیران به دریژایی ئه م سالانه ی رابردوو نه بووه و جاریکیتر به م ئه رکه ی خویان به باشی هه لسان و ریگر بوون له گه‌شه‌ و ئاوه دانی کوردستانی ئیران.

ئه و هه موو هه ولانه ش ته نها بو ئه وه بوو تاکوو چه ند روژ بیکه ن به جه نجال و به رنامه و هه واله کانی خویانی پی پر بکه نه وه و به م جوره بری خویان ده ر بخه ن و هه ول بده ن له و ریسوا بوون و له ناوچوونه خویان رزگار بکه ن و نه ختی ئومێد بده ن به ئه ندامه کانیان ئه گه ر ته نانه ت به نرخی ئابروو چوونی فه ریناز و بنه ماله ی ئه م کچه گه نجه یش بووبیت بویان گرینگ نیه و بایه خی پی ناده ن،مه به ست لیره دا ته نها به رژه وه ندی و ئامانجه گلاوه کانی خویانه.saeed : خدا مادر تهیه کننده گزارش این خبر رو بیامرزه ایول خیلی خوب بود کومه له فکر میکنه مردم از پشت کوه اومدند فکر میکنن همه مثل........
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها