۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد ساعت 12:41 PM

عکس روز

22 بهمن 1396 سنندج

نظرسنجی

آخرین اخبار
وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح
نوبار بوکان – جنایتی که حزب منحله دمکرات به آن افتخار می کند
قمار مسعود بارزانی با برگه کرکوک و همه پرسی کردستان
اگر کوردستان برکندنی بود!
اختلافات رهبری برای جانشین مصطفی هجری
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 5567 کد مطلب: 3489  

پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج

کوردتودی
آکام نیوز:بعد از پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش توسط نیروهای انقلابی، عده ای از جوانان سنندجی در اقدامی زیبا مجسمه شاه و پدرش را با زنجیر به پشت ماشین بستند و در سطح شهر چرخاندند و ابهت پوشالی شاه فراری را به سایرین نشان دادند.
۱۳۹۵ يکشنبه ۱۷ بهمن ساعت 14:56

آکام نیوز:بعد از پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش توسط نیروهای انقلابی، عده ای از جوانان سنندجی در اقدامی زیبا مجسمه شاه و پدرش را با زنجیر به پشت ماشین بستند و در سطح شهر چرخاندند و ابهت پوشالی شاه فراری را به سایرین نشان دادند .

به گزارش آکام نیوز،کوردتودی در همین ارتباط نوشت؛

از بازماندگان کمیته انقلاب اسلامی سنندج می گوید: در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی با شدت و جدیت بیشتری برنامه های مربوط به راهپیمایی و تظاهرات ها را دنبال می کردیم. در این روزها درگیری میان نیروهای امنیتی و مردم بیشتر شده بود و مردم حاضر نبودند صحنه را ترک کنند.

 البته در این اواخر فعالیت مزدوران ساواک هم بیشتر شده بود و آن ها با حساسیت بیشتری نیروهای انقلابی را تحت تعقیب قرار داده بودند. مزدوران پهلوی برای اینکه دل مردم را خالی بکنند، در سطح شهر شایعه کرده بودند که «دیوار موش دارد و موش هم گوش دارد». یعنی کوچکترن فعالیت بر علیه حکومت پهلوی از دید نیروهای امنیتی مخفی نمی ماند و دیر و یا زود افرادی که به قول آن ها مخل امنیت بوده اند در چنگال قانون نانوشته پهلوی گرفتار خواهند شد.

 مزدوران پهلوی برای اینکه مردم را از فعالیت های انقلابی دور کنند، شایعه کرده بودند که سطح شهرها و روستاها پر شده است از جاسوسان ساواک و تمام اقدامات علیه حکومت پهلوی در حداقل زمان به ساواک گزارش می شود.

 البته مردم از روستاهای دور و نزدیک خودشان را به شهر می رساندند و در راهپیمایی ها شرکت می کردند. حتی مدارس سطح شهر سنندج تعطیل می شد و دانش آموزان به همراه معلمانشان در راهپیمایی شرکت می کردند، آن وقت مزدوران ساواک انتظار داشتند با شایعه پراکنی در مقابل خروش مردم مسلمان ایستادگی کنند.

 راهپیمایی ها در دو نوبت صبح و بعد از ظهر انجام می شد و در این میان حضور کارمندان ادارات دولتی که گروه گروه در راهپیمایی شرکت می کردند بر زیبایی خروش جمعیت علیه ظلم و ستم پهلوی می افزود. حتی تعدادی از نیروهای نظامی ـ ارتش، شهربانی و ژاندارمری ـ در راهپیمایی های نوبت بعد از ظهر شرکت می کردند و در صف انقلاب حضور داشتند.

 شاید پهلوی فکرش را هم نمی کرد که حکومتی که ادعای ژاندارمی منطقه را دارد، توسط مردم کشور خودش سرنگون شود. یک روز اگر یک مأمور امنیه وارد یک روستا می شد، مردم از ترس داخل خانه هایشان مخفی می شدند، ولی امروز مردم در برابر چشم مزدوران حکومت پهلوی شعار «مرگ بر شاه» سر می دادند و از کسی هم باکی نداشتند.

 ساواک که روزی نامش لرزه بر اندام هر شخصی می انداخت، امروز به واسطه رهنمودهایی پدری مهربان و دلسوز ـ امام خمینی(ره) ـ در حلقه محاصره نیروهای انقلابی قرار داشت. ساختمان ساواک سنندج که روزگاری کسی جرأت نمی کرد از مقابل آن عبور کند، در روزهای تظاهرات و راهپیمایی و مخصوصاً در روز بیست و یکم بهمن ماه در میان خیل جمعیت محاصره شده بود. 

مردم سنندج در این روز اطراف ساختمان ساواک سنندج را محاصره کرده بودند و مأموران ساواک از بالای ساختمان به طرف مردم تیراندازی می کردند. در این روز دانش آموز شهید بهزاد اردلان بعد از تعطیل شدن مدارس به خاطر حضور در راهپیمایی، در مقابل ساختمان ساواک سنندج شعار «مرگ بر شاه» سر می داد، که به یک باره هدف گلوله مأموران ساواک قرار گرفت و به شهادت رسید.

 نیروهای ساواک برای از بین بردن اسناد جنایت خود در محل ساختمان ساواک در برابر خیل عظیم جمعیت مقاومت می کردند. نیروهای ساواک فهمیده بودند که شاید ظرف چند ساعت آینده، انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی خواهد رسید، به همین خاطر دست به کار شده بودند و اسنادی را که اگر به دست مردم می رسید، حکومت پهلوی بیش از پیش رسوا می شد، از بین می بردند.

 علاوه بر مجسمه محمد رضا شاه که از وسط میدان انقلاب سنندج توسط نیروهای انقلابی پایین کشیده شده بود، مجسمه رضا شاه هم که در پارک دیدگاه نصب بود توسط نیروهای انقلابی پایین کشیده شد. حتی یک نفر از نیروهای امنیتی رژیم هم جرأت اعتراض به مردم انقلابی شهر سنندج را نداشت.

 بعد از پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش توسط نیروهای انقلابی، عده ای از جوانان سنندجی در اقدامی زیبا مجسمه شاه و پدرش را با زنجیر به پشت ماشین بستند و در سطح شهر چرخاندند و ابهت پوشالی شاه فراری را به سایرین نشان دادند.

telegram.me/akamnews              آکام نیوز را در کانال خبری تلگرام نیز دنبال کنیدنام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات وضعیت بحرانی کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات

آکام نیوز:کمیته سلیمانیه حزب منحله دمکرات کردستان ایران به د...
حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود حاج جمال پورکریم صهیونیست می شود

آکام نیوز:جمال پورکریم کە خود را اپوزیسیون و فعال سیاسی کرد ...
در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه در حاشیه گفتگوی مصطفی هجری با آوینه

آکام نیوز:مصطفی هجری سرکرده مادام العمر گروهک تروریستی حزب م...
چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟ چرا اتحاد صورت نمی گیرد؟

آکام نیوز:عرفان رهنون عضو پیشین کمیته مرکزی گروهک تروریستی م...
اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح اتحاد دوباره یا تسلیم یک جناح

آکام نیوز:حزب منحله دمکرات کردستان ایران از زمان تاسیسش در س...

کاریکاتور

یادداشت

عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد! عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله،عضویت ساروقهرمانی در کومله را تایید کرد!

آکام نیوز/اختصاصی:عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله ...
سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر سارو قهرمانی عضو گروهک تروریستی کومله را بیشتر بشناسید!+تصاویر

آکام نیوز:این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود ...
سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر سپاه پاسداران کردستان مأمن امن بی‌پناهان زلزله کرمانشاه +تصاویر

آکام نیوز:سپاه بیت‌المقدس کردستان همچنان خستگی‌ناپذیر در حال...
اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد اعتراضات اقلیم کردستان می تواند آغازگر یک شکاف عمیق بین سلیمانیه و اربیل باشد

آکام نیوز:به اعتقاد پژوهشگر عراقی،بحران اقتصادی و امنیتی می¬...
"به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"! "به خاطر عدم رعایت حجاب در گروهک کومله خلع سلاح شدم"!

آکام نیوز:مهرنوش موسوی از اعضای پیشین گروهک کومله و حزب دمکر...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها